reklama

Ukrajina v Mníchove: Hmatateľná polarizácia a séria monológov

Mníchov je synonymom pre mnohé veci. Jedným pripomína historické udalosti spojené so zradou Československa, iným zase obľúbený jesenný pivný festival Oktoberfest. Pre tých, ktorí sa venujú zahraničnej a bezpečnostnej politike, zase znamená jedinečné miesto pre kvalitné diskusie o tom, čo trápi svet, v rámci prestížnej Mníchovskej bezpečnostnej konferencie. Každý február sa Mníchov stáva miestom, kde si globálni hráči a hlavní aktéri udalostí, ktoré hýbu svetom, vymieňajú argumenty, názory a návrhy riešení. Mníchovská konferencia je významné podujatie - prichádzajú tam skvelí rečníci a témy diskusných panelov pulzujú podľa rytmu aktuálnych zahraničnopolitických udalostí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Tento rok jednoznačne dominovala ukrajinská kríza. Hovoril o nej ukrajinský prezident Porošenko i ruský minister zahraničných vecí Lavrov. Venovala sa jej nemecká kancelárka Merkelová i americký viceprezident Biden. Diskutérov bolo samozrejme viac – predstavitelia štátov, vlád, parlamentov, medzinárodných organizácií. Každý vyložil svoj pohľad na vec. Prejav za prejavom, diskusný príspevok za príspevkom, otázka za otázkou takmer hmatateľne ukázali, aký hlboký rozkol vytvorila ukrajinská kríza medzi USA a Európou na jednej strane a Ruskom na strane druhej. Polarizáciu bolo cítiť vo vyjadreniach, odpovediach, na pódiu, v sále i v zákulisí. A osobne si z predchádzajúcich ročníkov konferencie vôbec nepamätám, že by publikum reagovalo na nejakého rečníka s takými negatívnymi emóciami ako to bolo v prípade prejavu ruského ministra Lavrova.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


To, čo bolo také zjavné v Mníchove, len potvrdzuje, že my všetci - bez ohľadu na to, na ktorej strane stojíme - sme sa v prípade Ukrajiny dostali do situácie, keď žijeme v dvoch oddelených svetoch: s vlastnými pravdami a bez reálnej komunikácie. A ak nejaká komunikácia existuje, tak pripomína skôr sériu monológov a nie dialóg. Pritom jedine dialóg je cesta vpred - k riešeniu problému. „Počuť“ a „počúvať sa“ sú dva rozdielne procesy a len ak sa ich podarí zosúladiť, môžu sa veci rozhýbať.


Náš záujem je pritom jasný: krviprelievanie na Ukrajine sa musí skončiť. Ozbrojené konfrontácie sa musia zastaviť. Utrpenie ľudí musí prestať. Nič z toho sa nedá dosiahnuť vojenskou cestou, či dodávkami zbraní. Len v dialógu a rokovaniami sa možno dopracovať k udržateľnému výsledku. Preto považujem za správny prístup nemeckej kancelárky Merkelovej, ktorá namiesto o dodávkach zbraní hovorí o politickom procese, pričom ho spolu s francúzskym prezidentom Hollandom aj rozbehla. Hoci ani v Mníchove si ešte nikto netrúfal odhadnúť, či tento pokus prinesie želané výsledky. A to tak v záujme ukrajinských ľudí, ktorí zbytočne trpia v nezmyselnom konflikte, ako aj v záujme Európskej únie, pretože (ne)stabilita v našom bezprostrednom susedstve priamo zasahuje aj nás.

Miroslav Lajčák

Miroslav Lajčák

Bloger 
  • Počet článkov:  40
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Miroslav Lajčák - minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu