Dnes netradične o kultúre

Autor: Miroslav Lajčák | 10.9.2012 o 18:46 | (upravené 11.9.2012 o 10:50) Karma článku: 19,38 | Prečítané:  5745x

Na diplomatické pomery relatívne pokojné leto sa skončilo a s nástupom prvého septembra sa rozbehla nová sezóna. O tom, že bude veľmi náročná, svedčí už len samotný fakt, že z tohto mesiaca strávim na Slovensku iba šesť dní. Tém, o ktorých by sa dalo rozprávať, je veľa a sú závažné, no napriek tomu sa dnes pristavím pri tých nepolitických.

Minulú stredu som sa v Budapešti zúčastnil na spoločnom folklórnom vystúpení dvoch legendárnych súborov - našej Lúčnice a maďarského Honvédu. Toto vystúpenie malo ohromný úspech. Z pohľadu šéfa diplomacie môžem len oceniť, že sa naň prišiel pozrieť nový maďarský prezident János Áder. Aj to bol dôvod, prečo som našu stranu zastupoval a môžem povedať, že v prestávke vystúpenia sme mali veľmi dobrý rozhovor. Celková atmosféra na pódiu, v publiku aj v zákulisí bola vynikajúca. Takýchto akcií - osobitne s Maďarskom - potrebujeme jednoznačne viac.

 Budapešť vystriedal Cyprus a neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí Európskej únie, tzv. Gymnich. Na jeho okraji som mal v piatok česť otvoriť tradičný Afroditin umelecký festival, v rámci ktorého bola tohtoročným zahraničným hosťujúcim telesom Opera Slovenského národného divadla s predstavením Othello - jeho dej sa odohráva na Cypre. Festival som otváral spoločne s cyperskou komisárkou pre vedu, vzdelávanie a kultúru a musím povedať, že stojac na pódiu a pozerajúc sa do hľadiska, v ktorom sedeli vyše dve tisícky ľudí so záujmom o vystúpenie našich umelcov, takmer sa mi roztriasli kolená. A umelci naozaj zožali úspech.

 Krátko na to - v nedeľu, počas úvodného dňa prvej oficiálnej návštevy slovenského prezidenta vo Švajčiarsku - som zažil ďalšie fantastické kultúrne podujatie a vystúpenie našich umelcov. Najväčšou hviezdou večera bola Edita Grúberová a viac než dôstojne jej sekundovali ďalší naši umelci - Pavol Bršlík a Jozef Benci v sprievode Slovenskej filharmónie. Vypredaná zürišská Tonhalle ich vyprevádzala postojačky po tom, ako každý z nich musel na jej žiadosť vystúpiť s prídavkom. Vystúpenie sledovala v čestnej lóži spolu s našim prezidentom aj prezidentka Švajčiarskej konfederácie. Ako šéfa diplomacie ma pritom obzvlášť teší, že predstavenia na Cypre a vo Švajčiarsku sa uskutočnili do značnej miery  vďaka iniciatíve našich veľvyslancov Anny Tureničovej a Jána Foltína - ďalší dôkaz toho, čo všetko aktívny, zanietený diplomat dokáže.

 Tieto tri vystúpenia potvrdili známu skutočnosť, že kultúra je jeden z najúspešnejších a najžiadanejších "exportných artiklov" Slovenska a ja som vďačný našim umelcom za skvelú prácu, ktorú v zahraničí odvádzajú. Vo všeobecnosti musím povedať, že jeden z najkrajších pocitov pre diplomata - a ešte viac pre ministra zahraničných vecí - je osobne zažiť obrovský úspech našich umelcov vonku. Verím, že obrovský náboj pozitívnej energie, ktorý mi tieto tri podujatia za posledných päť dní doniesli, mi vydrží čo najdlhšie počas náročnej jesene.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?