Falošná hra

Autor: Miroslav Lajčák | 15.12.2012 o 16:37 | (upravené 15.12.2012 o 16:48) Karma článku: 19,14 | Prečítané:  23641x

Príbeh Martinka a Samka, detí pani Ivany Boórovej, sa uplynulý piatok skončil happyendom. Britský odvolací súd rozhodol, že sa môžu vrátiť domov, na Slovensko. Spolu s ich mamou i starou mamou, pani Študencovou, sme tak mnohí - vrátane mňa - pocítili obrovskú radosť a úľavu.

Slovensko - konkrétne nové vedenie Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže, ministerstva práce i rezortu diplomacie - sa nepretržite a dôrazne zasadzovalo za návrat chlapcov domov. Práve súhra týchto troch aktérov dosiahla, že pôvodne beznádejný prípad -spomeňte si na negatívny verdikt prvostupňového súdu, voči ktorému sa rodina ani neodvolala - sa otočil o 180 stupňov, opäť sa otvoril a Martinko so Samkom čoskoro vymenia pestúnsku starostlivosť v cudzine za skutočný domov pri svojich blízkych.

Popri radosti z výsledku však cítim aj veľké rozčarovanie. Dôvod?

Z pre mňa nepochopiteľných pohnútok, navyše bez akejkoľvej sebareflexie, niektorí ľudia zneužívajú prípad rodiny Boórovej a uchyľujú sa k manipulácii verejnej mienky. Mám na mysli napríklad štvrtkový protest pred starou budovou Národnej rady, kde sa odovzdávali ceny za prínos v ľudskoprávnej oblasti. Nespochybňujem právo prísť a vyjadriť svoj názor, ale táto akcia mala podľa mňa „nečestný“ podtext.

Za organizáciou protestu boli aj ľudia z politickej strany Sloboda a solidarita,teda strany, ktorá viedla ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny v čase kľúčovom pre riešenie spomínaného prípadu. Počas tohto obdobia dotyční nespravili nič pre návrat detí Boórových na Slovensko a poslankyňa Lucia Nicholsonová - vtedajšia štátna tajomníčka rezortu - dnes paradoxne vytĺka z prípadu politický kapitál, hoci na mieste by bolo ospravedlnenie za nezáujem a nečinosť. Opakovaný argument, že o prípade nevedela, je výsostne neprijateľný - buď ním pani Nicholsonová zavádza, alebo sa sama usvedčuje z neschopnosti ustrážiť a riešiť závažné veci. Rovnako je neprijateľné vyvolávať vlnu nevôle proti tým, ktorí sa naopak prípadu profesionálne chopili a dosiahli zásadný, úspešný zvrat v tom, čo ona - spolu s ex-ministrom Jozefom Mihálom - zanedbala. Nebyť doslova nadľudského nasadenia starej mamy chlapcov, pani Eleonóry Študencovej, a pomoci médií, ani sa len nedozvieme, čo nám nechali na stole.

Mrzí ma ešte jedna manipulácia verejnej mienky. Súdy Veľkej Británie sú nezávislé a vyvolávať dojem, že minister zahraničných vecí Slovenska - alebo ktorejkoľvek inej krajiny - zodvihne telefón a požiada svojho britského kolegu o „vybavenie“ takého alebo onakého rozsudku, je neserióznosť a neférovosť najhrubšieho zrna. Myslím si, že o to viac si treba vážiť excelentnú prácu riaditeľky Centra Andrey Cisárovej a ministra práce Jána Richtera, ktorých sme sa snažili maximálne podporiť prostredníctvom mojich diplomatických kontaktov či aktivít nášho veľvyslanca v Londýne. Hovorím to bez ambície preháňať či lacno sa priživovať na prípade konkrétnej rodiny. Ako už zaznelo v úvode, dosiahli sme bezprecedentný zvrat.

Teraz je však čas pozerať sa do budúcna. Nesmie sa zopakovať stav, ktorý tu panoval za éry Mihál-Nicholsonová, keď štát zlyhal v povinnosti postarať sa o svojich občanov v takto špecifickej a citlivej záležitosti. Verím pritom, že verejnosť nenabehne na falošnú hru dotyčných ľudí, a rozlíši, čo je bezobsažné kritizovanie v kombinácii so zbavovaním sa zodpovednosti a čo reálne odvedená robota.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.


Už ste čítali?