Keď diplomatovi vyčítajú, že robí diplomaciu

Autor: Miroslav Lajčák | 22.1.2013 o 17:45 | (upravené 22.1.2013 o 17:50) Karma článku: 19,95 | Prečítané:  20389x

Nie som z tých, ktorí majú záľubu v neustálom porovnávaní "nášho" a "európskeho". Uplynulé dni mi ale pripomenuli jeden podstatný rozdiel medzi mojím pôsobením v Bruseli a tu, doma. Na rozdiel od európskej pôdy som opäť narazil na nezmyselnú kritiku pre kritiku, ktorá hraničí - a volím nekompromisné slová - s mne nepochopiteľne provinčným a zlomyseľne zaujatým prístupom.

Reč je o diplomatickom plese - presnejšie o jeho 14. ročníku - ktorý som obnovil po dvojročnej prestávke. O zrušení tejto 13-ročnej tradície rozhodol môj predchodca. Ples bol pritom medzi diplomatmi výrazne zapísaný, mal vynikajúcu reputáciu a prerušiť jeho tradíciu bola škoda. So všetkou vážnosťou totiž konštatujem, že aj takéto podujatia patria k práci diplomata. Dokonca sa chcem spýtať - ak nie k našej profesii, tak ku ktorej?!

 

Všetkým kritikom dávam do pozornosti pár faktov. Pozvanie na ples prijali ministri zahraničných vecí Rakúska a Švédska, veľvyslanci či iní diplomati z 35 krajín sveta, mnohí honorárni konzuli. Toto medzinárodné publikum si mohlo vypočuť napríklad opernú divu Adrianu Kučerovú, ktorá vystúpila  v programe, ale aj neformálne spoznať osobnosti ako Peter Dvorský, Miloš Mečíř či Danka Barteková. Šlo teda o podujatie, v ktorom sa prezentovala naša krajina, a navyše, na okraji ktorého sa mohli prebrať dôležité témy.

 

Hoci sa niekto snaží násilne vraziť plesu negatívnu pečať, verte mi - a viem o čom hovorím - aj o tom je diplomacia. Prezentovať svoju krajinu v tom najlepšom svetle, budovať vzťahy, neformálne diskutovať. Reakcie od zahraničných i domácich hostí boli vynikajúce a len potvrdili, že takéto skvelé podujatie je opodstatnené.

 

Zaráža ma pritom, že dnes vynášajú kritické súdy aj ľudia, ktorí za 20 mesiacov svojho pôsobenia v rezorte odstrihli ministerstvo od aktívnej komunikácie so zahraničným diplomatickým zborom. S negatívnymi dôsledkami takéhoto konania som bol priamo konfrontovaný bezprostredne po nástupe do funkcie. Aktívna práca s diplomatmi akreditovanými u nás je pritom bazálna povinnosť každého rezortného šéfa. 

 

Ani kritizovať konanie plesu cez údajnú prizmu nedostatku verejných zdrojov neobstojí - je to nekorektné a zavádzajúce. Núka sa otázka, či zámerne. Ples bol zorganizovaný bez použitia čo i len jedného eura zo štátneho rozpočtu a maximálne transparentne, s využitím sponzorov. Takáto prax je štandardná aj vonku. Sponzori bežne hradia náklady na recepcie v prakticky všetkých európskych krajinách. Sponzori zabezpečovali inauguráciu prezidenta USA. Spochybnil vari niekto jeho dôveryhodnosť?! Taká je jednoducho dnešná ekonomická realita - štátne zdroje nie sú k dispozícii, a tak siahame, avšak za presne stanovených a transparentných podmienok, po zdrojoch súkromných. Mimochodom, presne rovnako sa organizovalo predošlých 13 ročníkov plesu - zvláštne, že vtedy to súčasným kritikom nevadilo. Môžem preto vnímať ich dnešné slová inak ako účelovo?!    

 

Je mi skutočne ľúto, keď je dobrý úmysel vopred spochybňovaný a skresľujúco nálepkovaný, keď sa nevieme pozrieť na veci so širšej perspektívy. Akoby sa v tomto prípade diplomatom dokonca silou-mocou vyčítalo už aj to, že robia diplomaciu.      

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.


Už ste čítali?