Keď diplomatovi vyčítajú, že robí diplomaciu

Autor: Miroslav Lajčák | 22.1.2013 o 17:45 | (upravené 22.1.2013 o 17:50) Karma článku: 19,95 | Prečítané:  20487x

Nie som z tých, ktorí majú záľubu v neustálom porovnávaní "nášho" a "európskeho". Uplynulé dni mi ale pripomenuli jeden podstatný rozdiel medzi mojím pôsobením v Bruseli a tu, doma. Na rozdiel od európskej pôdy som opäť narazil na nezmyselnú kritiku pre kritiku, ktorá hraničí - a volím nekompromisné slová - s mne nepochopiteľne provinčným a zlomyseľne zaujatým prístupom.

Reč je o diplomatickom plese - presnejšie o jeho 14. ročníku - ktorý som obnovil po dvojročnej prestávke. O zrušení tejto 13-ročnej tradície rozhodol môj predchodca. Ples bol pritom medzi diplomatmi výrazne zapísaný, mal vynikajúcu reputáciu a prerušiť jeho tradíciu bola škoda. So všetkou vážnosťou totiž konštatujem, že aj takéto podujatia patria k práci diplomata. Dokonca sa chcem spýtať - ak nie k našej profesii, tak ku ktorej?!

 

Všetkým kritikom dávam do pozornosti pár faktov. Pozvanie na ples prijali ministri zahraničných vecí Rakúska a Švédska, veľvyslanci či iní diplomati z 35 krajín sveta, mnohí honorárni konzuli. Toto medzinárodné publikum si mohlo vypočuť napríklad opernú divu Adrianu Kučerovú, ktorá vystúpila  v programe, ale aj neformálne spoznať osobnosti ako Peter Dvorský, Miloš Mečíř či Danka Barteková. Šlo teda o podujatie, v ktorom sa prezentovala naša krajina, a navyše, na okraji ktorého sa mohli prebrať dôležité témy.

 

Hoci sa niekto snaží násilne vraziť plesu negatívnu pečať, verte mi - a viem o čom hovorím - aj o tom je diplomacia. Prezentovať svoju krajinu v tom najlepšom svetle, budovať vzťahy, neformálne diskutovať. Reakcie od zahraničných i domácich hostí boli vynikajúce a len potvrdili, že takéto skvelé podujatie je opodstatnené.

 

Zaráža ma pritom, že dnes vynášajú kritické súdy aj ľudia, ktorí za 20 mesiacov svojho pôsobenia v rezorte odstrihli ministerstvo od aktívnej komunikácie so zahraničným diplomatickým zborom. S negatívnymi dôsledkami takéhoto konania som bol priamo konfrontovaný bezprostredne po nástupe do funkcie. Aktívna práca s diplomatmi akreditovanými u nás je pritom bazálna povinnosť každého rezortného šéfa. 

 

Ani kritizovať konanie plesu cez údajnú prizmu nedostatku verejných zdrojov neobstojí - je to nekorektné a zavádzajúce. Núka sa otázka, či zámerne. Ples bol zorganizovaný bez použitia čo i len jedného eura zo štátneho rozpočtu a maximálne transparentne, s využitím sponzorov. Takáto prax je štandardná aj vonku. Sponzori bežne hradia náklady na recepcie v prakticky všetkých európskych krajinách. Sponzori zabezpečovali inauguráciu prezidenta USA. Spochybnil vari niekto jeho dôveryhodnosť?! Taká je jednoducho dnešná ekonomická realita - štátne zdroje nie sú k dispozícii, a tak siahame, avšak za presne stanovených a transparentných podmienok, po zdrojoch súkromných. Mimochodom, presne rovnako sa organizovalo predošlých 13 ročníkov plesu - zvláštne, že vtedy to súčasným kritikom nevadilo. Môžem preto vnímať ich dnešné slová inak ako účelovo?!    

 

Je mi skutočne ľúto, keď je dobrý úmysel vopred spochybňovaný a skresľujúco nálepkovaný, keď sa nevieme pozrieť na veci so širšej perspektívy. Akoby sa v tomto prípade diplomatom dokonca silou-mocou vyčítalo už aj to, že robia diplomaciu.      

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Plagiát odovzdal aj minister školstva Gröhling

Zaradil sa k politikom ako Andrej Danko či Boris Kollár.

Piloti neodhadli palivo. Skončilo sa vyšetrovanie pádu Mig-29

Minister Naď ukázal závery vyšetrovania.


Už ste čítali?