Budúcnosť je v Údolí

Autor: Miroslav Lajčák | 27.4.2015 o 14:43 | Karma článku: 4,35 | Prečítané:  1115x

Viete, odkiaľ budú v tomto storočí prameniť nové náboženstvá a ideológie? Z kalifornského Kremíkového údolia – alebo ak chcete – zo Silicon Valley. Tak to aspoň tvrdí izraelský evolučný historik Juval Noah Harari. A po mojej čerstvej návšteve v Silicon Valley a v Berkeley mám tendenciu dať mu za pravdu. Už dnes píšeme a používame slovo “google” častejšie ako “mama” alebo “boh”. Facebooku sa zdôverujeme s obrázkami, dojmami a postrehmi, ktoré už nemáme čas porozprávať svojim najbližším. Ajfóny, smártfóny a androidy sú prvé, po čom siahame po prebudení a posledné, čo držíme pred zaspatím. A potom aplikácia sem, aplikácia tam – prakticky na všetko: počítanie krokov, vyhľadanie autobusového spojenia, obchodu, maturitnej písomky … Trochu preháňam, ale prakticky všetky technológie, ktoré dobývajú a ovplyvňujú náš život a najmä spôsob ako prijímame a odovzdávame informácie, vyšli zo Silicon Valley.

Rozmach komunikačných a informačných technológií zrýchľuje a uľahčuje výmenu poznatkov, skúseností, nápadov. Vytvára nové príležitosti pre obchod, podnikanie. Moderné ekonomiky stoja stale viac na moderných technológiách a inováciách. A tu hrajú nezastúpiteľnú úlohu start-upy: začínajúce firmy, ktoré sa neboja zariskovať, prichádzajú s inovatívnymi riešeniami a prispievajú k rozvoju odvetví s vysokou pridanou hodnotou – najmä v oblasti informačných a vyspelých technológií.  Na tento vlak naskakujeme aj my. V meste Palo Alto v Silicon Valley sme usporiadali jedinečnú akciu: spoločnú prezentáciu start-upov z krajín Vyšehradskej štvorky. Mladí, kreatívni a zdravo draví Slováci, Česi, Poliaci a Maďari predstavili pred americkými investormi, podnikateľmi a odborníkmi svoje start-upové projekty. Na slovenských účastníkov som bol osobitne hrdý - kvalitou projektov i spôsobom prezentácie urobili dojem. Vidím veľký potenciál, aby sa uchytili na americkom trhu a to isté platí pre ďalšie naše start-upy, ktoré majú ambície, odvahu a super nápad, ako vyplniť dieru na trhu.

Potenciál máme. Dôkazom je aj moje stretnutie so Slovákmi, ktorí už dnes pôsobia v Silicon Valley, San Franciscu alebo Berkeley v rozličných firmách, start-upoch, výskumných pracoviskách. So štrnástimi z nich som strávil výbornú podnetnú viac ako hodinovú diskusiu o tom, čo očakávajú od Slovenska a ako by Slovensku mohli byť prospešní oni. Stále hovorím, že brain drain (únik mozgov) nie je problém, ak sa postupne pretransformuje na brain circulation (prúdenie mozgov), teda že naši schopní a kvalitní ľudia, ktorí odišli študovať a pracovať do zahraničia, využijú svoje schopnosti a know-how nejakým spôsobom aj v prospech Slovenska. Šikovných mladých ľudí máme tak doma ako aj kade-tade po svete. Za vládu môžem povedať, že si uvedomujeme tento potenciál i potrebu vytvoriť podmienky na jeho plné využitie. Významným krokom je vytvoriť pre mladých doma podmienky a podporu, aby sa ich myšlienky liahli v priaznivom prostredí. Na na tomto vláda už intentzívne pracuje a v najbližších týždňoch Ministerstvo financií v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva a Ministerstvom školstva predloží Koncepciu pre podporu startupov a rozvoj startupového ekosystému.

Silicon Valley síce u nás tak skoro mať nebudeme. Ale dôležité je, že už teraz máme ľudí “zo Silicon Valley.” A verím, že takých bude čoraz viac - aj vďaka minulotýždňovej prezentácii startupov z V4 a plánovaného staleho zastúpenia V4 v kalifornskom “údolí mozgov a moderných technológií."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Najväčšou obeťou korony nebudú svalovci, ale žiaci (Schutzov týždeň)

Šek pre Európu, nerozdielový Pelle a Orbán sa zabáva.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Spor o pravé meno kotlebovcov

Kto ešte nevie, čo 1488 znamená, nech sa prihlási.

Zabitie Afroameričana rozzúrilo USA. Polícia nepriznala pravdu

Policajta, ktorý kľačal na Floydovi, zatkli a obvinili z vraždy.


Už ste čítali?