Budúcnosť je v Údolí

Autor: Miroslav Lajčák | 27.4.2015 o 14:43 | Karma článku: 3,88 | Prečítané:  1032x

Viete, odkiaľ budú v tomto storočí prameniť nové náboženstvá a ideológie? Z kalifornského Kremíkového údolia – alebo ak chcete – zo Silicon Valley. Tak to aspoň tvrdí izraelský evolučný historik Juval Noah Harari. A po mojej čerstvej návšteve v Silicon Valley a v Berkeley mám tendenciu dať mu za pravdu. Už dnes píšeme a používame slovo “google” častejšie ako “mama” alebo “boh”. Facebooku sa zdôverujeme s obrázkami, dojmami a postrehmi, ktoré už nemáme čas porozprávať svojim najbližším. Ajfóny, smártfóny a androidy sú prvé, po čom siahame po prebudení a posledné, čo držíme pred zaspatím. A potom aplikácia sem, aplikácia tam – prakticky na všetko: počítanie krokov, vyhľadanie autobusového spojenia, obchodu, maturitnej písomky … Trochu preháňam, ale prakticky všetky technológie, ktoré dobývajú a ovplyvňujú náš život a najmä spôsob ako prijímame a odovzdávame informácie, vyšli zo Silicon Valley.

Rozmach komunikačných a informačných technológií zrýchľuje a uľahčuje výmenu poznatkov, skúseností, nápadov. Vytvára nové príležitosti pre obchod, podnikanie. Moderné ekonomiky stoja stale viac na moderných technológiách a inováciách. A tu hrajú nezastúpiteľnú úlohu start-upy: začínajúce firmy, ktoré sa neboja zariskovať, prichádzajú s inovatívnymi riešeniami a prispievajú k rozvoju odvetví s vysokou pridanou hodnotou – najmä v oblasti informačných a vyspelých technológií.  Na tento vlak naskakujeme aj my. V meste Palo Alto v Silicon Valley sme usporiadali jedinečnú akciu: spoločnú prezentáciu start-upov z krajín Vyšehradskej štvorky. Mladí, kreatívni a zdravo draví Slováci, Česi, Poliaci a Maďari predstavili pred americkými investormi, podnikateľmi a odborníkmi svoje start-upové projekty. Na slovenských účastníkov som bol osobitne hrdý - kvalitou projektov i spôsobom prezentácie urobili dojem. Vidím veľký potenciál, aby sa uchytili na americkom trhu a to isté platí pre ďalšie naše start-upy, ktoré majú ambície, odvahu a super nápad, ako vyplniť dieru na trhu.

Potenciál máme. Dôkazom je aj moje stretnutie so Slovákmi, ktorí už dnes pôsobia v Silicon Valley, San Franciscu alebo Berkeley v rozličných firmách, start-upoch, výskumných pracoviskách. So štrnástimi z nich som strávil výbornú podnetnú viac ako hodinovú diskusiu o tom, čo očakávajú od Slovenska a ako by Slovensku mohli byť prospešní oni. Stále hovorím, že brain drain (únik mozgov) nie je problém, ak sa postupne pretransformuje na brain circulation (prúdenie mozgov), teda že naši schopní a kvalitní ľudia, ktorí odišli študovať a pracovať do zahraničia, využijú svoje schopnosti a know-how nejakým spôsobom aj v prospech Slovenska. Šikovných mladých ľudí máme tak doma ako aj kade-tade po svete. Za vládu môžem povedať, že si uvedomujeme tento potenciál i potrebu vytvoriť podmienky na jeho plné využitie. Významným krokom je vytvoriť pre mladých doma podmienky a podporu, aby sa ich myšlienky liahli v priaznivom prostredí. Na na tomto vláda už intentzívne pracuje a v najbližších týždňoch Ministerstvo financií v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva a Ministerstvom školstva predloží Koncepciu pre podporu startupov a rozvoj startupového ekosystému.

Silicon Valley síce u nás tak skoro mať nebudeme. Ale dôležité je, že už teraz máme ľudí “zo Silicon Valley.” A verím, že takých bude čoraz viac - aj vďaka minulotýždňovej prezentácii startupov z V4 a plánovaného staleho zastúpenia V4 v kalifornskom “údolí mozgov a moderných technológií."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.


Už ste čítali?