Diplomatická diverzifikácia

Autor: Miroslav Lajčák | 2.6.2015 o 8:14 | (upravené 2.6.2015 o 8:24) Karma článku: 4,18 | Prečítané:  985x

"Príbeh Slovenska je naozaj úspešný. Inšpirujúci. Pozoruhodný.“ Doma to síce uzná málokto, ale na zahraničných cestách to počujem často.

Najnovšie to bolo počas môjho minulotýždňového turné v Katare, Malajzii, Austrálii a na Novom Zélande. Všetko sú to krajiny s vlastným úspešným príbehom, ale aj záujmom o tesnejšie kontakty s nami. Úspech priťahuje a úspešní radšej spolupracujú s úspešnými. Zvyšuje to šance na ďalšie úspechy.

Za úspešným príbehom Slovenska stojí demokratizácia, budovanie vlastnej štátnosti, politická a ekonomická transformácia a európska integrácia. Tieto procesy poznamenali uplynulé dve dekády našej existencie. Formovali jednotlivé fázy nášho vývoja. Dnes vstupujeme do ďalšej fázy  –  fázy diverzifikácie a modernizácie. Donedávna sme sa venovali etablovaniu našej krajiny v európskom priestore. Naše politické, diplomatické i hospodárske kapacity sa sústreďovali na vybojovanie a udržanie si miesta v EÚ, na jej spoločnom trhu.

Dnes sa už rozhliadame ďalej. Je síce príjemné počúvať uznanie zahraničných partnerov na adresu dosiahnutých výsledkov Slovenska, no bolo by chybou sedieť so založenými rukami a blažene prikyvovať pochvalným rečiam. Faktom ostáva, že jedným z výsledkov nášho úspechu je okrem iného aj vysoký podiel výrobného priemyslu na hrubom domácom produkte a vysoký podiel exportu na našej obchodnej bilancii s partnermi.  Samo o sebe to nie je zlé, ale prílišná jednostrannosť nás robí závislými  a zraniteľnými v prípade výkyvov na kľúčových odberateľských trhoch, kam nami produkované, úzko špecializované komodity, vyvážame.

To, že jednostranná závislosť nie je dobrá, sme sa už presvedčili v prípade ropy a plynu, a preto diverzifikujeme trasy i dodávateľov. Rovnako sa snažíme o diverzifikáciu vlastnej ekonomiky. Zároveň ju chceme aj modernizovať a spolupracovať pri tom s partnermi, ktorí majú podobné skúsenosti či zámery, a  s ktorými máme ešte nevyužitý potenciál vzájomnej spolupráce a obchodnej výmeny. Takí partneri sú práve v krajinách Perzského zálivu, juhovýchodnej Ázie, v Austrálii a Oceánii. Pri pohľade na mapu sa to možno zdá priďaleko. Ale ako vyplynulo aj z mojich rokovaní v Kuala Lumpur, Sydney, Canberre, Wellingtone či Aucklande, geografická vzdialenosť dnes už nie je faktorom, ktorý by zásadne ovplyňoval kvalitu a intenzitu vzájomnej spolupráce. Osobitne vtedy, ak sa zintenzívnenie spolupráce týka oblastí, ktoré súvisia s modernizáciou: vyspelými technológiami, informatikou, počítačovou bezpečnosťou. Podobne to cítia aj naši podnikatelia, a preto nie je náhoda, že na tejto ceste boli aj zástupcovia našich firiem, ktorí v týchto teritóriách tiež vidia príležitosti, predovšetkým v oblasti informačných technológií. A popri sľubnom ekonomickom potenciáli samozrejme ešte pomáha aj to, ak máte s partnermi zhodné videnie sveta, zdieľate príbuzné záujmy a čelíte rovnakým výzvam tak, ako je to napr. v našom vzťahu s Austráliou alebo Novým Zélandom. Lebo spojenci a partneri nie sú len v našom európskom a transatlantickom priestore, ale môžu byť aj na opačnom konci planéty.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.


Už ste čítali?