(Ne)obyčajný terorizmus

Autor: Miroslav Lajčák | 1.7.2015 o 16:43 | Karma článku: 4,13 | Prečítané:  1233x

V Tunisku postrieľal útočník kalašnikovom 39 ľudí. V kuvajtskej mešite pripravil sunnitský samovrah o život 27 modliacich sa šiítov. Atentátnik zaútočil v Kábule na konvoj NATO.

V juhoafganskom Helmande zabil samovražedný útočník troch civilistov a 51 zranil. Egyptský generálny prokurátor podľahol zraneniam, ktoré utrpel v dôsledku bombového útoku na jeho vozidlo počas cesty na pracovisko. Prívrženci Daeš (odmietam ich nazývať štátom, či už Islamským alebo iným) sťali v Sýrii dve ženy...

Vyzerá to ako bilancia prvého polroka 2015. V skutočnosti je to náhodná selekcia titulkov správ zo štyroch po sebe nasledujúcich dní konca júna. Akty terorizmu sa stali bežnou súčasťou nášho vnímania, ibaže kým v Afganistane, Iraku a Sýrii sme na ne už takpovediac zvyknutí a „neriešime“, vo Francúzsku či Tunisku nás vyrušujú, pretože sú bližšie. Bližšie k nášmu priestoru, bližšie k nášmu vnímaniu vlastnej bezpečnosti. Nechcem byť zlým prorokom, ale obávam sa, že sa to ešte neskončilo. Terorizmus ešte len vystrkuje rožky, a mnohé indície naznačujú, že smutná štatistika nemusí byť na tento rok ukončená...

Terorizmus je pre Európu najväčšou hrozbou. Sme obkolesení zónami nestability, v ktorých ľudia stratili svoje elementárne istoty, ich vlády im neponúkajú perspektívu, a tak sa v zúfalstve utiekajú k radikálnym krokom. Výsledkom nie je len extrémizmus v podobe samovražedných atentátov a stínania hláv, ale aj nárast počtu utečencov a migrantov. Sú to dve strany tej istej mince a hoci je našou povinnosťou k tej privrátenej – ľuďom prosiacim nás o pomoc – natiahnuť záchrannú ruku; s rovnakou vervou je potrebné voči tej odvrátenej strane zovrieť päsť. To posledné, čo by sme mali v tejto chvíli urobiť, je zbabelo stiahnuť chvost, zaliezť do diery a dúfať, že terorizmus nás obíde. Pretože to je presne to, čo terorista chce: jeho cieľom nie sú štyri desiatky cudzincov na pláži v Sousse, ale desaťtisíce vystrašených potenciálnych dovolenkárov, ktorí do krajiny prinášajú nielen peniaze, ale aj obraz (sekulárnej) prosperity. Za dvadsiatimi siedmimi mŕtvymi šiítmi  v kuvajtskej mešite nie je religiózny konflikt pravoverných proti kacírom, ale snaha vyvolať podvedomý strach, ktorý bude prítomný pri každom väčšom zhromaždení, podnietiť obavy ústiace až do paralýzy a vyvolať konflikt vo vnútri kuvajtskej spoločnosti. Aktivity džihádistov v Sýrii a Iraku majú jasný rukopis: rozosievať strach a paniku, aby si nikto a nikde nebol istý svojou bezpečnosťou. Nemá to nič spoločné s islamom, to nie je náboženské presvedčenie, ale premyslená a chladnokrvná propaganda, ktorá – žiaľ – funguje, ako to dokazuje aj čerstvý príklad 12 sudánskych študentov medicíny (!), väčšinou s pasmi západných krajín, ktorí pred pár dňami vycestovali do Turecka, aby prešli cez hranice do Sýrie a pridali sa tam k islamským extrémistom.

Naša odpoveď môže (a musí) byť jednoznačná: namiesto ustráchanosti a zbabelosti jednota a nekompromisnosť. Namiesto ústupu – ofenzíva s novou vervou. Áno, terorizmus s najväčšou pravdepodobnosťou udrie znova. Skôr či neskôr. O to viac s ním musíme bojovať už v zárodku. Nielen bombardovaním pozícií Daeshu v Iraku či Sýrii, ale predovšetkým úsilím o elimináciu podhubia, z ktorého terorizmus vyrastá, napomáhaním ekonomického rozvoja a sociálnej spravodlivosti, vytváraním identity života a ponúkaním pozitívnych príkladov „že to ide“. A ochranou týchto výdobytkov. V tomto smere je našou povinnosťou nenechať Tunisko napospas osudu a nedovoliť, aby jednotlivé akty terorizmu – hoci v tomto roku opakované – zvrátili vývoj v tejto krajine iným smerom.

Tunisko si svoju budúcnosť zaslúži. Bezpečnú budúcnosť. Rovnako ako my všetci.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.


Už ste čítali?