Všetci sme (boli) zelení!

Autor: Miroslav Lajčák | 30.7.2015 o 13:43 | Karma článku: 5,01 | Prečítané:  1283x

Sledujúc fenomenálne výkony Petra Sagana na @letour (de France) ma boleli hánky od stískania palcov.

Tak veľmi som mu prial, aby sa aspoň v jednej etape postavil na najvyššiu „bedňu“. Žiaľ, nepodarilo sa. Zato po štvrtý raz po sebe vybojoval zelené tričko víťaza bodovacej súťaže, čo sa doteraz v celej vyše storočnej histórii #TdF podarilo len dvom ďalším cyklistom. Na pár hodín bol tak zelený nielen Peter, ale my všetci.
Kto hrdosťou.
Kto radosťou.
Kto závisťou.
Mňa ovládli všetky tri emócie. Ak je pravdou, že história si pamätá len víťazov, a zabúda na porazených, potom som hrdý na to, že @petosagan je živou výnimkou. Jeho si pamätať bude(me). Radoval som sa z  toho, že Peter nespyšnel - hoci mohol -, a naďalej sa svojimi fórikmi stará o zábavu fanúšikov v cieľových rovinkách pretekov, aj na stupňoch víťazov. A naostatok som bol trochu zelený aj závisťou, lebo sám som vášnivým rekreačným cyklistom a dobre rozumiem trápeniu s prevodmi a protestovaniu svalov v stúpaniach tatranských asfaltiek, nieto ešte unikať z pelotónového „balíka“ a špurtovať do prémií (!).

Pre mňa Peter Sagan je, a zrejme už zostane, predovšetkým symbolom výdrže a nezdolateľného optimizmu. Kde-kto iný by to po bezmála triapoltisícke odjazdených kilometrov po Francúzsku na tento rok zabalil a išiel si niekde ľahnúť a oddýchnuť (osobitne, keď viac ako polovicu pretekov musíte hrať na niekoho iného). Peter nie, on takmer bezprostredne po Tour vyhráva preteky v Holandsku a Belgicku. Kde-kto by po nie práve pochvalných vyjadreniach majiteľa vlastného tímu frustrovane zahodil bicykel do trávy, on pokrčí plecami a povie, že nabudúce to hádam pôjde lepšie.

Nezlomná vôľa , talent, motivácia, tréning – to všetko sú atribúty, ktoré človeka predurčujú na úspech. Nielen v športe, ale v každej oblasti ľudskej činnosti. Mnohé z Petrových daností sa dobre zídu aj v diplomacii – trpezlivosť za rokovacím stolom, neustále vyhodnocovanie situácie, schopnosť vycítiť správny moment, a keď ten nastane, poriadne šliapnuť do pedálov.
Ale Sagan má aj vlastnosť, ktorú by sme si my všetci mohli osvojiť trochu viac: pozerať sa na svet s nadhľadom a nebrať samých seba až tak strašne vážne.
Aby sme od (zelenej) závisti nepukli.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michaely Terenzani

Premiér mohol spomenúť radšej USA ako Mongolsko, hovorí Billy Altansukh

Sedemsto mŕtvych na Slovensku by v Mongolsku považovali za katastrofu.

Kremeľ bojuje o Arktídu. Postaví mestá, letiská aj ropovody

Megaprojekt môže ohroziť klimatické ciele.


Už ste čítali?