Európa potrebuje timeout

Autor: Miroslav Lajčák | 13.11.2015 o 16:24 | Karma článku: 10,22 | Prečítané:  16723x

Na mnohých fórach a konferenciách, na ktorých doma i v zahraničí vystupujem, neprestajne opakujem, že umenie, ktorému by sme mali venovať v komunikácii ďaleko väčšiu pozornosť, je načúvanie.

Nie počúvanie (ušami), ale načúvanie (mysľou). Viete, je medzi tým značný rozdiel: v aute počúvam hudbu, ale nevnímam každý akord, každý tón, málokedy si popoludní spomeniem, akú to ráno hrali pieseň a kto bol interpretom (jasné, môžem sa na nete pozrieť do playlistu daného rádia, ale to už nie je počúvanie, to je štúdium). Načúvať je umenie vnímať čo ten druhý hovorí, komunikuje. Vnímať a chápať. Možno si názor osvojiť, možno s ním polemizovať, možno ho odmietnuť.

Na pochopenie je nutné počúvanie.

Na reagovanie je nutné zamyslenie. A plánovanie.

Pod tlakom udalostí a vo víre času akoby sme – mám na mysli jednotlivcov, ale aj medzinárodné spoločenstvo ako celok – úmyselne nahrádzali strategické myslenie operatívnymi rozhodnutiami. Často bez pohľadu dopredu, bez „dopadovej štúdie“. Občas si na medzinárodných fórach prichodím ako v tej reklame na poisťovňu: keď bežíme po vodu na zahasenie horiacej záclony, praskne vodovodná batéria, keď namiesto vody utekáme použiť hasiaci prístroj, exploduje nám do tváre...

Keď začala kríza na Ukrajine všetko (limitované) diplomatické a politické úsilie sme sústredili tam. Keby som mal narátať všetky cesty európskych predstaviteľov – vrátane mňa a ministrov V4 – do Kyjeva a iných ukrajinských miest s konkrétnou finančnou aj materiálnou pomocou, radou a podporou, nestačilo by mi dvojciferné číslo. Keby som mal spočítať všetky zasadnutia kongresov, rád a parlamentov s témou ukrajinského konfliktu, bolo by toho ešte rádovo viac.

A zrazu, keď sa pod tlakom mŕtvych z Lampedusy začala Európa zmietať pod náporom migrantov, je Ukrajina odrazu nie na druhej, ale na tretej koľaji, v našich debatách – tých medzinárodných, ale aj tých krčmových – sa naša pozornosť odvrátila od Donbasu a sústreďuje sa na vstup Ruska do konfliktu v Sýrii.

Časy, keď sme boli schopní hrať simultánku na niekoľkých šachovniciach, sú, žiaľ, preč. Dnes sotva stačíme odvracať útoky na kráľa na jednej. A každá partia je rýchlejšia, než tá predošlá.

Ukrajinský konflikt? Šach.

Udržateľné riešenie blízkovýchodného mierového procesu? Šach.

Charlie Hebdo a obavy pred vlnou terorizmu, ktoré obchádzali Európu ako strašiak? Pat. Prinajlepšom.

Dohoda o iránskom jadrovom programe, oslavovaná a zatracovaná zároveň ešte pred pár mesiacmi?

Potenciálna výbušná situácia v Juhočínskom mori, hroziaca konfliktom medzi štátmi regiónu?

Nigéria a Boko Haram? Brazília a jej masové protesty? Pakistan a jeho jadrové ambície?

Čo sa stane ak sa zajtra rozhorí v inom kúte sveta ďalší konflikt? Ako budeme schopní reagovať? A dokážeme vôbec reagovať?

Európa potrebuje timeout. Na zamyslenie, na analýzu situácie, na rošádu. Nemôžeme si dovoliť vrhať všetky sily do útoku strelcom a aplikovať hurá systém so stavením všetkého na jeden ťah. Nemôžeme si dovoliť luxus sústreďovania pozornosti na sicílsku obranu, kým súper možno pripravuje útok 4 jazdcov... Európa potrebuje doktrínu, v ktorej by bola schopná reagovať naraz na 2,5 krízy. Som si vedomý toho, že sme unavení, vyčerpaní najprv finančnou krízou, potom tou ukrajinskou, a teraz tou migrantskou. Napriek tomu musíme posilniť štruktúry schopné spoločného kontingenčného strategického plánovania, a to aj napriek všetkým odstredivým tendenciám, ktorým EÚ dnes čelí.

Musíme sa opäť naučiť načúvať. Sebe navzájom, ale aj tým naokolo. A uvažovať strategicky.

V opačnom prípade... šach-mat.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dnes píše Nataša Holinová

Matovič je malý slovenský Trump

Stačí prísť na tlačovku a ukázať na nadpis 2 x 2 je 5?


Už ste čítali?